renovácia starožitného nábytku

Myslíte si, že starý nábytok už nemá svoje využitie?  Možno aj vy máte niekde doma či na povale nejaké staré kusy nábytku, ktorým môžete s trochou kreativity a šikovnosti vdýchnuť nový život. Renovácia starého nábytku je nielen ekologická a ekonomická, ale vytvoríte si tak originálny kúsok, ktorý vám budú všetci závidieť. Čo je renovácia nábytku?  Ide o obnovu stability a navrátenie života porušenému materiálu. Vyladíme najmenšie detaily, aby nábytok vyzeral na nepoznanie od originálneho vzhľadu, keď vyšiel spod rúk starého majstra.

 

Príležitostne naši zákazníci potrebujú zrekonštruovať starožitný nábytok. Môže ísť o komodu, stoličku alebo veľkú skriňu. Malé kusy sa opatrne obrúsia ručne alebo brúskou a po namorení sa povrch natiera tvrdým olejom alebo sa strieka polyuretánovým lakom. Väčšie kusy nábytku, napríklad stoly, sa rozoberú, pri prasklinách dosák sa rozrežú, upravia a znovu zlepia.  Potom sa obvod stolovej dosky ofrézuje po obvode. Správny postup je veľmi dôležitý. Častokrát sa pri starom nábytku stretávame s poškodením a to takým, že je nábytok napadnutí červotočmi. Ale aj na to je dnes technika, ako sa ich zbaviť.

V prípade, že drevo obsahuje červotoče, používame dve technológie:

  1. chemická – vstrekuje sa do každého otvoru certifikovaná chémia proti červotočom.
  2. mikrovlnná – diely alebo celý nábytok sa vloží do mikrovlnnej sušiarne, ktorá zlikviduje všetko živé v dreve.

Ako posledná operácia po poskladaní dielov nábytku je povrchová úprava morením alebo natieraním tvrdým olejom.

Renovácia starožitného nábytku je časovo aj odborne náročná, preto ju zverte do rúk odborníkom, často sa stáva, že domáci majster v domnení, že opravu starého nábytku zvládne, zničí nábytok nadobro a už niet pomoci pri jeho rekonštrukcii.

 

Podstavec pod sochu

Pred renováciou

Po renovácii

Starožitný stolík

Pred renováciou

Po renovácii